מאמרים

פגיעה בעמוד השדרה

פגיעה בעמוד השדרה נחשבת לחמורה מאוד ולאחת מהנכויות הקשות ביותר. רוב הנפעים בעמוד השדרה הם גברים צעירים יחסית הנאלצים להתמודד עם מציאות קשה של שיתוק בפלג גופם התחתון, תלות בזולת בהתאם לחומרת הפגיעה, ריתוק לכיסא גלגלים ולשינוי משמעותי בחייהם מבחינת תעסוקה, תחבורה, דיור ועוד. 

>>> מכשיר ביונס כמסייע גם לתהליך השיקום לאחר פגיעה בעמוד השדרה

לפגיעות בעמוד השדרה הכוללות פגיעה במערכת העצבים אין עדיין פתרון רפואי לטיפול בתאי העצב הפגועים, והפתרון היחידי הא תהליך שיקום ממושך ורב תחומי. מטרת השיקום היא להשיב לנכה עצמאות מרבית בביצוע פעולות שגרתיות ויום יומיות ולאפשר לו לחיות חיים רגילים עד כמה שניתן.

נפגעי עמוד השדרה חייבים לעבור שיקום כדי להשיב יכולות תנועה, את השיקום מתחילים כבר בתקופת האשפוז של הנפגע. השיקום כולל טיפולי פיזיותרפיה ותרגילים לשיפור ניידות ולמניעת סיבוכי נשימה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת וטיפול פסיכולוגי. כיום, ניתן לשלב גם טיפול באמצעות ביונס, זהו פיתוח רפואי ישראלי המבוסס על טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך לשיקום הליכה למטופלים מאותגרי הליכה עקב אירוע מוחי, טרשת נפוצה, שיתוק מוחין ופגיעות ראש חמורות. 

התאמת מכשיר ביונס L300GO מחליפה את הטיפול המסורתי באמצעות סד לרגל, המכשיר המתקדם מייעל את שיקום ההליכה ומקצר את משך הטיפול, הוא משפר את יכולות התפקוד של המטופל לאחר פגיעות ראש, אירוע מוחי, טרשת נפוצה, שיתוק מוחין ופגיעות חוט שדרה. הפיתוח העדכני מאפשר למוגבלי תנועה להפעיל את השרירים המשותקים בצורה אופטימלית ובזמן אמת, וכך המטופל יכול לנוע בבטחה וללכת ללא חשש מנפילות ופציעות.

מה גורם לפגיעה בעמוד השדרה?

פגיעות בעמוד השדרה יכולות להיות חיצוניות או פנימיות. הסיבות העיקריות לפגיעה בעמוד השדרה הן:

  • טראומה חיצונית על רקע של תאונות דרכים, תאונות עבודה, פציעות ספורט קשות, נפילות, חבלות שונות, פציעה בפעילות מלחמתית וכו'.

  • טראומה פנימית על רקע של גידולים, פריצת דיסק, מחלות ניווניות, דלקות, מחלות במערכת החיסון, מומים מולדים, נזקי קרינה ועוד.

ראוי לציין כי פגיעה בעמוד השדרה מביאה לניתוק הקשר העצבי בין המוח לבין איברים ומערכות בגוף. כתוצאה מהפגיעה העצבית עלולים לסבול משיתוק שרירים, מאיבוד תחושה מתחת לאזור הפגיעה, מאיבוד שליטה בסוגרים ומהפרעות תפקוד שונות, כמו גם מתחלואה גבוהה. 

יש חמש רמות של פגיעה בעמוד השדרה – פגיעה שלמה גורמת לחוסר תפקוד מוחלט מבחינה מוטורית ותחושתית, פגיעה עם תחושה חלקית מתחת למקום הפגיעה, פגיעה חלקית עם תנועה מסוימת של השרירים, פגעיה חלקית עם תנועה של יותר מ-50% מהשרירים שמתחת לאזור הפגוע, ופגיעה שבה התפקוד הנוירולוגי חזר.   

מהן דרכי הטיפול והשיקום?

אין עדיין טיפול רפואי לפגיעה בעצב הפגוע בעמוד השדרה או במוח, ובהיעדר פתרון לפגיעה עצמה האפשרות היחידה היא שיקום רב תחומי לייצוב המצב הרפואי, כולל קיבוע כירורגי של שברים או ניתוח להסרת הגורם המפעיל לחץ על חוט השדרה. הטיפול כולל מניעת סיבוכים ושיקום שמטרתו להשיב למטופל עצמאות מרבית בביצוע פעולות יום יומיות. 

מטרת הטיפול הראשוני היא לקבע את החוליות ולמנוע את הידרדרות הפגיעה ולשמר ככל הניתן את התפקוד שעדיין נותר במערכת העצבים. לאחר הטיפול הרפואי וייצוב עמוד השדרה מתמקדים בטיפול מניעתי ובמקביל מתחילים בשיקום. לאחר אבחון מקצועי מתכננים תוכנית שיקום מותאמת אישית לשיפור מיומנויות ותפקוד יומי, מטרת השיקום היא לאפשר למטופל לחזור לחיים עצמאיים ואיכותיים, לחיות עם המגבלה הגופנית ולפתח מחדש יכולות מוטוריות, לעיתים באמצעות אביזרי עזר ואמצעים טכנולוגיים כמו ביונס.

מכשיר ביונס נראה כמו רצועה אותה קושרים באזור הברך, יש במכשיר יחידה ממוחשבת הגורמת לגירוי חשמלי לצורך הפעלת עצבים ושרירים, והגירוי החשמלי גורם להרמת כף הרגל מהמשטח וכך המטופל יכול ללכת בבטחה.