מאמרים

דרופ פוט - צניחת כף רגל


מאת: ויויאן אלכסנדר

מה זה דרופ פוט? 

בישראל מתרחשים קרוב ל - 20,000 ארועים מוחיים בשנה. אין מי שחסין בפני ארוע מוחי, אך יש אוכלוסיות סיכון. ויש דרכים טובות לשיקום!!! 
 
צניחת כף רגל, או בשמה הלועזי, דרופ פוט, היא תופעה שכיחה הנקראת גם כף רגל שמוטה. התופעה נובעת עקב ליקוי עצבי ברגל שגורם לגרירת כף הרגל בזמן ההליכה. התופעה משפיעה באופן משמעותי על איכות החיים ויש לה השלכות רבות כמו הליכה איטית, מוגבלות בניידות, חוסר יציבות העלול לגרום לנפילות ולפגיעות גוף, ובנוסף הגוף משקיע אנרגיה רבה כדי להתמודד עם הניידות המוגבלת.

חשוב לדעת כי ישנם גורמים שונים לתופעת צניחת כף רגל, אחד הגורמים המשמעותיים הוא פגיעה בעצב הפרונאלי בגפיים התחתונות. הפגיעה בעצב הפרונאלי יכולה לנבוע מסיבות שונות כגון: גידולים, ניתוח, הפרעה מטבולית, טראומה ועוד.
הסיבות העיקריות לצניחת כף רגל הן:

• אירוע מוחי – אחת הסיבות הנפוצות לתופעה של צניחת כף רגל, לאחר שבץ מוחי יש לעבור שיקום ממושך בגלל השיתוק בגפיים והפגיעה בניידות. 
• טראומה – פגיעה ישירה באזור הברך (ראש הפיבולה), נקע בקרסול בשילוב שבר או פריקות סביב הברך.
• סיבוך בניתוח – כתוצאה מהליכים כירורגיים שונים באזור הברך עלול להיגרם לחץ על העצב הפרונאלי שמביא להתפתחות צניחת כף הרגל.
• גידולים – דרופ פוט יכול להתפתח כתוצצאה מהופעת גידולים וציסטות הגורמים להפעלת לחץ חיצוני או פנימי על העצב הפרונאלי.
• מבנה לקוי – כלי דם שהתפתחו באופן לא תקין וגורמים ללחץ על העצב הפרונאלי.
• מחלות – מחלות הפוגעות בעצב הפרונאלי כמו טרשת נפוצה, שיתוק מוחין, סוכרת, יתר פעילות של בלוטת התריס ועוד עשויות להביא להופעת דרופ פוט.
• מאמץ יתר – פעילות גופנית או עבודה פיזית הגורמות למאמץ יתר ולפגיעה בעצב הפרונאלי.
• אובדן משקל מהיר – דיאטה קיצונית או אובדן משקל מהיר למשל בניתוח קיצור קיבה עלולים לגרום לצניחת כף רגל (התופעה מכונה שיתוק     של רזה) בגלל פגיעה ברקמות השומן סביב העצב הפרונאלי.
• תזונה לקויה -  פגיעה עצבית הנובעת מתזונה לקויה ומהפרעה מטבולית, בדרך כלל עקב דיאטה קיצונית.
 
לומדים ללכת מחדש

צניחת כף רגל משפיעה על היכולת להרים את כף הרגל בזמן הליכה, לכן מתקשים ללכת באופן רגיל וכל הליכה הופכת למשימה מאתגרת. אדם הסובל מתופעת דרופ פוט גורר את כף רגלו בזמן הליכה ועלול להיתקל בחפצים שונים על הקרקע כמו אבנים, סף דלת וכו'. 
הגוף משקיע אנרגיה גבוהה בהליכה לכן סובלים מעייפות בהליכה, ורק באמצעות שיקום מקצועי ניתן ללמוד כיצד ללכת מחדש ולחיות בשלום עם התסמינים, כאשר המטרה היא לאפשר ניידות גבוהה, לרוב בעזרת התאמת עזרים אורטופדיים כמו סד ייעודי המושך את הרגל למעלה ומשפר את היציבות, או התאמת מכשיר רפואי לשיקום ההליכה כמו ביונס. 
 
כאמור, אחד מגורמי הסיכון לאירוע מוחי זו העבודה המאומצת וסטרס / לחץ ממושך מדי יום. הוסיפו לעבודה המאומצת והסטרס / לחץ,  משקל יתר וזה כבר היה גורלו של אריאל שרון.

גורמי סיכון נוספים לאירוע מוחי רבים הם (סוכרת, מחלת לב, מחלות כלי דם ועוד) . במדינת ישראל קרוב ל – 20,000 איש יחווה אירוע מוחי מדי שנה. רבים יסבלו משיתוק יד ורגל והשאלה היא האם אפשר ללכת עם שיתוק כזה.

אלפי אנשים במדינת ישראל  שרדו אירוע מוחי. רבים מאד מהם זקוקים לשיקום בו ילמדו ללכת מחדש בין היתר בגלל דרופ פוט. חלק ילכו ללא עזרים אך חלק גדול יזדקק לעזרים שונים שיקלו על ההליכה. עזרים יכולים להיות ממקל הליכה, סד האוחז את הרגל ובשנים האחרונות פותחה מערכת ממוחשבת פורצת דרך בישראל על ידי חברת ביונס BIONESS. שמה של המערכת L300GO .

מיכאל אלכסנדר, טכנאי אורטופדיה וקלינאי ב"סטרייד אורטופדיה בע"מ" והמתמחה בפתרונות ממוחשבים להנעת גפיים משותקות, משיב על כמה שאלות נפוצות:

איך ניראת המערכת הממוחשבת "ביונס L300GO " ?    זוהי רצועה עליה מחשב זעיר (בגודל של סלולרי) .

היכן ממקמים מערכת ה "ביונס L300GO " ?     תחת הברך.

מה עושה מערכת ה "ביונס L300GO " ? מערכת זו לומדת את ההליכה תוך כדי ההליכה ובעיתוי הדרוש תשלח גרוי זעיר לשריר המשותק ותפעיל אותו ! באופן זה כף הרגל מגיבה בדומה לכף הרגל הבריאה.

מה היתרונות של מערכת "Bioness L300GO"? ידידותיות למשתמש/ת מעוצבת לתפעול גם ביד אחת. פרט "לבוש" אסטטי יותר מפתרונות אחרים ומאפשר הליכה בכל סוג הנעלה ואפילו יחפים. הגדלת נפח שריר וחיזוק השריר המשותק. בטיחות בהליכה – מניעת צניחת כף רגל / התקלות בריצפה. חיסכון באנרגיה בהליכה = הגדלת מרחקי הליכה. סיכוי ללמידה מחדש של ההליכה ושיקום מהיר יותר וללא ספק ידידותי יותר.

 

בסטרייד אורטופדיה בע"מ נאפשר לימוד ההליכה מחדש ומתמודדים גם עם דרופ פוט - צניחת כף רגל. צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*
 

 ויויאן אלכסנדר – פזיותרפיסטית ואורטוטיסטית (טכנאית אורתופדיה) בעלת שלושה תארים אקדמאיים המשלבים את מקצועות הפיזיותרפיה והאורטוטיקה. ויויאן אלכסנדר מתמחה בהתפתחות הילד, בפיזיותרפיה ובאורטוטיקה שילוב ייחודי המאפשר מציאת הפתרונות האורטוטיים הטובים ביותר תוך ניהול דו-שיח יעיל עם הצוות הרפואי המלווה.