מאמרים

טיפול משקם לחולי טרשת נפוצה

מאת: ויויאן אלכסנדר

 טרשת נפוצה, באנגלית Multiple Sclerosis, היא מחלה דלקתית כרונית הפוגעת במערכת העצבים ומשבשת את המערכת החיסונית. המחלה גורמת לפגיעה משמעותית בפעילות התקינה של המערכת החיסונית, ובמקום שהמערכת החיסונית תגן על הגוף היא תוקפת את חלבון המיאלין שממלא תפקיד חשוב ומרכזי בהעברת המסרים לתאי עצב. 

לפרטים נוספים על אביזרים המסעיים לשיקום חולי טרשת נפוצה, צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*


טרשת נפוצה היא מחלה שכיחה הפוגעת בעיקר באנשים בטווח הגילים של 20 עד 40, והיא נפוצה יותר אצל נשים בהשוואה לגברים. לפי נתוני משרד הבריאות יש בישראל למעלה מ-6,000 חולי טרשת נפוצה.

מהם התסמינים העיקריים של טרשת נפוצה?


תסמיני טרשת נפוצה משתנים מאדם לאדם ותלויים בעיקר בדרגת החומרה של המחלה ובמיקום הפגיעה במערכת העצבים. התסמינים המוכרים למחלה הם חולשה בגפיים, תחושת נימול, פגיעה בראייה, הפרעות בדיבור, פגיעה ביציבות ההליכה, עייפות מוגברת, תכיפות במתן שתן, שינויים במצב הרוח. יש לציין כי תסמיני המחלה הכוללים מוגבלות גופנית ומצוקה נפשית, עלולים לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים.
רוב החולים סובלים מטרשת נפוצה התקפית והפוגתית עם תסמינים נוירולוגיים הנמשכים מעל 24 שעות ולאחר מכן התסמינים פוחתים או נעלמים. בטרשת נפוצה מתקדמת שניונית התסמינים לאחר ההתקף לא נעלמים ולרוב הם מחמירים, ובטרשת נפוצה מתקדמת ראשונית אין התקפים אך תסמיני המחלה מחמירים עם הזמן ועלולים להביא להפרעה תפקודית קשה ולנכות.

 טרשת נפוצה שיקום חולים וטיפול בשיטות שונות


הטיפול בחולי טרשת נפוצה הוא משולב ומבוסס על טיפול בזמן ההתקף החריף, טיפול אימונומודולטורי (טיפול כרוני בדלקת) למניעת התקדמות המחלה, טיפול סימפטומי וטיפול שיקומי הכולל בין היתר טיפול פסיכולוגי קצר מועד.

טיפול בהתקף מותאם אישית למטופל וכולל בדרך כלל מתן סטרואידים דרך הווריד למשך כ-5 ימים. הטיפול נועד לקצר את ההתקף ולהפחית את תדירות ההתקפים החריפים למשך כשנתיים, זהו טיפול תומך שאינו משפיע על החלמה נוירולוגית מהמחלה.
 
טיפול מונע לחולי טרשת נפוצה נועד למנוע התקפים חריפים ולהפחית את חומרת ההתקפים והתקדמות המחלה והפגיעה הנוירולוגית. בטיפול מונע מספקים לחולה תרופות הכלולות בסל הבריאות הממלכתי, בין התרופות הקיימות – אבונקס, בטאפרון, קופקסון.

טיפול שיקומי נחוץ לחולי טרשת נפוצה ויש להתחיל בטיפול מיד לאחר התקף חריף כדי להשיב למטופל תפקודים שונים שנפגעו ועל מנת לסייע למטופלים עם פגיעה נוירולוגית קבועה. הטיפול השיקומי נועד לחולי טרשת נפוצה בכל הגילים ובכל שלב של המחלה, כאשר מטופלים הסובלים מליקויים מוטוריים וחולים הזקוקים לאביזרי עזר לצורך ניידות זכאים לקבל מוצרים אורטופודיים במימון קופת החולים המבטחת.

תהליך השיקום לחולי טרשת נפוצה כולל טיפולי פיזיותרפיה, וברוב המקרים, בהתאם לחומרת ההתקף והמצב הבריאותי, כמו גם הפגיעה הנוירולוגית, משלבים בתוכנית הטיפולים ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, טיפול פסיכולוגי וליווי צמוד של עובדים סוציאליים. השיקום כולל תרגילי פיזיותרפיה המתמקדים בחיזוק שרירים וכוח, שיפור והגדלת טווח תנועה, שיפור יציבה וקואורדינציה, חיזוק שרירי הבטן והאגן, תפקוד מוטורי עדין ושיפור השליטה על הסוגרים. במקביל עוברים שיקום נפשי וקוגניטיבי בהתאם לצורך.

כדאי לדעת כי חולי טרשת נפוצה שהוכרו כנכים על ידי המוסד לביטוח לאומי זכאים לקבל סיוע במימון של מכשירי ניידות, המכשור הייעודי מסופק על ידי משרד הבריאות. מכשירי הניידות במימון משרד הבריאות מפורטים בחוק ביטוח בריאות ממלכתי וניתן לקבל אמצעים כמו כיסא גלגלים ידני או ממונע, טיולון, מיטת פאולר, מזרן ייעודי המונע פצעי לחץ, מנוף ביתי חשמלי או הידראולי, אביזרי עזר להליכה וכו'. יש מכשירים הניתנים לצמיתות ויש מכשירים הניתנים לחולה לתקופה מוגבלת.

אחד המוצרים האורטופדיים המומלצים לחולי טרשת נפוצה הוא מכשיר ביונס לשיקום הליכה, המכשיר המתקדם מחליף את הסד המסורבל ותורם לייעול שיקום ההליכה. כדאי לבדוק את הכיסוי במסגרת הביטוח הרפואי הקיים ולעבור בדיקת התאמה במרפאה מקצועית. 
 

לפרטים נוספים על אביזרים המסעיים לטיפול משקם לחולי טרשת נפוצה, צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*

** נכתב בשיתוף ויויאן אלכסנדר – פזיותרפיסטית ואורטוטיסטית (טכנאית אורתופדיה ) בעלת שלושה תארים אקדמאיים המשלבים את מקצועות הפיזיותרפיה והאורטוטיקה. ויויאן אלכסנדר מתמחה בהתפתחות הילד, בפיזיותרפיה ובאורטוטיקה שילוב ייחודי המאפשר מציאת הפתרונות האורטוטיים הטובים ביותר תוך ניהול דו-שיח יעיל עם הצוות הרפואי המלווה.