מאמרים

צרו איתנו קשר

שיקום לאחר אירוע מוחי קל

מאת: ויויאן אלכסנדר
 
אירוע מוחי הוא אחר מגורמי התמותה העיקריים בארץ וברחבי העולם, כאשר רק בישראל לבדה כ-15,000 אנשים לוקים באירוע מוחי קל עד קשה מדי שנה, ורוב החולים עוברים טיפול שיקום לאחר אירוע מוחי יחסית ממושך לאחר השחרור מבית החולים. את הטיפול השיקומי מתחילים בדרך כלל כבר במהלך האשפוז בבית החולים ומוקדם ככל האפשר לאחר האירוע המוחי.   
 
אירוע מוחי נחשב למחלה המאפיינת מבוגרים אך גם צעירים רבים לוקים בשבץ מוחי וזקוקים לשיקום, במחלקות השיקום ניתן למצוא לא מעט צעירים בטווח הגילים 30-20. כתוצאה מאירוע מוחי יש הפרעה באספקת כלי הדם במוח והמחלה גורמת להפרעות נוירולוגיות וקוגניטיביות שונות כמו שיתוק או חולשה בצד אחד של הגוף, תחושה של בלבול, אסימטריה בפנים, קשיי הליכה, קושי בדיבור, בבליעה ובהבנה ועוד.

ראוי לציין כי בשנים האחרונות נכנסו למערכת הרפואה בישראל אמצעים חדישים לטיפול בשבץ מוחי, באמצעות המכשור המתקדם והטיפול היעיל והמהיר ניתן למזער את הפגיעה ברקמת המוח. אירועים שהסתיימו בעבר בנכות לצמיתות או במוות מסתיימים כיום בפגיעה מזערית, כל עוד החולה פונה לבית החולים בזמן ומיד לאחר התפרצות האירוע המוחי.

לקבלת פרטים על אביזרים אורטופדיים המסייעים לתהליך של שיקום לאחר אירוע מוחי קל צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*

מהו אירוע מוחי קל?

אירוע מוחי מוגדר כאירוע קל אם התסמינים חולפים לאחר 24 שעות ובמצבים שבהם האירוע המוחי גרם לפגיעה תפקודית קלה שחולפת לאחר מספר ימים או שבועות. בשבץ מוחי קל החולה חוזר לתפקוד יומיומי מלא או כמעט מלא בפרק זמן קצר יחסית של מספר ימים ועד מספר שבועות. אירוע מוחי קל הוא בדרך כלל שבץ מוחי איסכמי שנגרם כתוצאה מהיצרות או חסימת כלי דם למוח. הפגיעה באספקת הדם מונעת אספקת חמצן לתאי העצב לכן הם מתים או ניזוקים תוך זמן קצר יחסית, ובגלל הפגיעה המוחית האיברים השונים אינם נשלטים יותר על ידי אותו אזור במוח.

האם צפויים נזקים נוירולוגיים וקוגניטיביים לאחר אירוע מוחי קטן?

לאחר אירוע מוחי קל חשוב להגיע לבית חולים בזמן הקצר ביותר, ולאחר אשפוז של מספר ימים במחלקה נוירולוגית או במחלקת שבץ, הצוות הרפואי יחליט לגבי השיקום. באירוע קל המטופל ישוחרר לביתו ובמקרים שיש נזקים נוירולוגיים וקוגניטיביים החולה יופנה לשיקום במסגרת אשפוז יום או לבית חולים/מוסד שיקומי.

בדרך כלל הפגיעה הנוירולוגית ו/או הקוגניטיבית לאחר אירוע מוחי קל היא קטנה יחסית, ברוב המקרים החולה סובל מהפרעות קטנות בתפקודים המוטוריים ובתפקוד הקוגניטיבי, הנזקים באים לידי ביטוי בירידה חדה בתפקוד ובפעילות היומית, במגבלות המקשות על חזרה לפעילות הקודמת, ויש גם היבט נפשי כמו דיכאון והסתגרות.

מה עושים בתהליך של שיקום לאחר אירוע מוחי קל?

כ-30% מהחולים שעברו אירוע מוחי קל מתאוששים באופן מהיר ומסוגלים לחזור לפעילות בסיסית כבר במהלך האשפוז לאחר האירוע, לכן הצוות המטפל בבית החולים עלול לחשוב שהמטופל אינו זקוק לתוכנית שיקום. למעשה, חשוב לעבור שיקום גם לאחר אירוע מוחי קל, צוות השיקום הוא רב תחומי ומגבשים תוכנית טיפול מותאמת אישית למצבו של החולה. 

במקרים רבים החולה עובר טיפול שיקומי הכולל טיפולי פיזיותרפיה לצורך שיקום הליכה (שיווי משקל, יציבות, תנועה וכו'), ריפוי בעיסוק, טיפול פסיכולוגי, קלינאות תקשורת וחיזוק ושיפור היכולות הקוגניטיביות בדגש על חשיבה, זיכרון, קשב וריכוז.

אילו עזרים יש לסיוע בתהליך שיקום לאחר אירוע מוחי?

בטיפול שיקומי לאחר אירוע מוחי בדרגה קלה או חמורה נעזרים בעזרים אורטופדיים ואחרים, לדוגמה מערכת ביונס לשיקום ההליכה בעזרת טכנולוגיית גירוי חשמלי, סד לרגל, רצועת דיקטוס, מערכת וקטור רובוטית לשיקום ההליכה ואמצעים נוספים. כמו כן, במהלך השיקום המטופל משתמש במכשירים שונים כמו הליכון ואופני כושר, ומתרגלים את ההליכה בהתאם למצבו של המטופל, זהו שיקום הדרגתי שמטרתו להשיב את היכולות שהיו לפני האירוע המוחי.

לקבלת פרטים על אביזרים אורטופדיים המסייעים לתהליך של שיקום לאחר אירוע מוחי קל צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*

 ויויאן אלכסנדר – פזיותרפיסטית ואורטוטיסטית (טכנאית אורתופדיה) בעלת שלושה תארים אקדמאיים המשלבים את מקצועות הפיזיותרפיה והאורטוטיקה. ויויאן אלכסנדר מתמחה בהתפתחות הילד, בפיזיותרפיה ובאורטוטיקה שילוב ייחודי המאפשר מציאת הפתרונות האורטוטיים הטובים ביותר תוך ניהול דו-שיח יעיל עם הצוות הרפואי המלווה.